Recenze openSUSE 12.1

opensuse_12.1_3d_171px.pngJoe ''Zonker'' Brockmeier, známý obhájce a entuziasta svobodného softwaru a především redaktor několika významných internetových portálů, jako například linux.com, Linux Magazine, ZDNet či Linux Weekly News, si našel čas, aby odzkoušel nový openSUSE 12.1 a napsal o tom krátkou recenzi zaměřenou především na novinky, které nový systém nabízí. Tuto recenzi jsem se rozhodl přeložit, aby i lidé bez znalosti angličtiny si mohli přečíst jeden z názorů na nový operační systém openSUSE 12.1.
Úvod

Projekt openSUSE po osmi měsících vývoje a po oficiálním přechodu SUSE pod hlavičku Attachmate vydala novou verzi openSUSE 12.1. Tato verze s sebou přináší důležitá vylepšení nástrojů a oblíbených komponent jako například GNOME, KDE, LibreOffice či DigiKam.

Toto vydání přináší opravdu velké množství aktualizací, kterých je tolik, že openSUSE přeskočilo verzi 12.0 a přešlo rovnou na 12.1! Dobrá, není to tak úplně pravda, zde je vývoj událostí, které vedly k pojmenování verze 12.1.

Vážně, 12.1?

Jedná se o důsledek vypořádání se s číslováním verzí. Komunitní manažér openSUSE Jos Poortvliet řekl, že projekt absolvoval diskuzi (další) na téma pojmenování/číslování nadcházejících verzí. Jedním z možných řešení, které bylo navrhnuto, je vynechání .0, protože u tohoto označení je očekáváno, že se bude jednat o větší aktualizaci (LTS či něco podobného).

Poortvliet sám řekl, že toto číslování není asi takové, jaké by sám vybral, ale jedná se o vítěze v anketě, které se mohli zúčastnit všichni členové komunity openSUSE, tak je potřeba k tomu tak přistupovat.

Trochu hloupé zdůvodnění pro vynechání verze 12.0, ale nechme číslování stranou a pojďme se podívat na to, co je ve verzi 12.1 opravdu zajímavé.

Desktopové a uživatelské softwarové vybavení

Pro většinu uživatelů je openSUSE desktopem mnoha možností a tak je openSUSE 12.1 jako obvykle vybaven všemi možnými typy desktopů, aby si mohl vybrat opravdu každý podle své chuti. Popravdě řečeno, na výběr je toho víc, než byste čekali.

Jako výchozí desktopové prostředí je nastaveno KDE 4.7, jenž lze doplnit o Plasma Active, který není součástí vydání, ale lze bez problémů doinstalovat.

opensuse12_1_kde.jpg

Pro fanoušky oldschoolu je také možné na openSUSE 12.1 dostat KDE 3. Sice se opět tato možnost nenachází na oficiálním DVD s instalací openSUSE 12.1, ale díky komunitě lze prostřednictvím openSUSE Build Service na openSUSE 12.1 KDE 3 opravdu provozovat.

Uživatelé GNOME mají k dispozici poslední verzi GNOME 3.2. Jedná se o první oficiální podporu GNOME 3.x na openSUSE, i když verze 11.4 k dispozici technické demo GNOME 3.0. měla.

opensuse12_1_gnome.jpg

Toto jsou dvě vlajkové lodi openSUSE, ale openSUSE disponuje i dalšími dektopovými prostředími LXDE a Xfce.

openSUSE je vždy bohatě vybavený operační systém, který obsahuje nejnovější verze programu LibreOffice 3.4.3, Scribus 1.4, Chromium, Firefox, Opera 11.52 a mnoho dalších. openSUSE 12.1 je dodáván s Firefox 7 a to z důvodu agresivního plánu vydání Firefoxu.

V případě, že si chcete prohlédnout celý seznam změn, které openSUSE 12.1 obsahuje, tak klepněte na následující odkaz.

ownCloud a Cloud technologie

V případě, že vydáváte nějaký software v roce 2011, tak se zdá, že je zákonitě nutné, aby toto vydání obsahovalo slovo cloud. Dobrá, možná že to není nepsané pravidlo, ale částečně je to opravdu tak. openSUSE 12.1 není výjimkou a proto je vybaven cloud technologiemi.

Těmito technologiemi jsou ownCloud a Mirall. A k čemu vlastně slouží?

ownCloud je v podstatě sada webových služeb, která vám umožňuje sdílení souborů a jejich správu, streamování hudby, přístup do kalendáře, kontaktů, vyměnitelných úložišť a mnoho dalších. ownCloud lze použít jako PIM synchronizaci pomocí KDE Akonadi systému nebo lze zrcadlit vaše složky na vašem desktopu.

Tato technologie je stále v rozsáhlém vývoji, takže to celé ještě není tak vyladěně a uhlazené jako třeba Dropbox. Velkou výhodou je, že se jedná o plně open sourceovou technologii a že můžete ovládat vaše data. ownCloud však není součástí výchozí instalace openSUSE 12.1 a to z důvodu, že je na tomto kusu softwaru mnoho práce a tak se o dostupnost ownCloud pro openSUSE 12.1 stará Open Build Service.

V případě, že chcete openSUSE využít k tvorbě Infrastructure-as-a-Service cloud? Tento projekt obsahuje několika cloud projektů v build service včetně OpenStack a Eucalyptus.

Specifika openSUSE a obsah pod kapotou

Je také potřeba poznamenat a upozornit na určitá specifika openSUSE 12.1. V případě, že si za svůj souborový systém vyberete Btrfs, který není výchozím nastavením, můžete vyzkoušet Snapper. A co že to je? Jedná se o sadu nástrojů včetně GUI a využijte výhody Btrfs snapshotů. Za pomocí Snapperu můžete využít možnosti vidět staré verze souborů, vrátit zpět změny a mnoho dalších funkcí.

Uživatelé openSUSE jsou zarmouceni kvůli odchodu Sax2 do věčných lovišť. Dobrou zprávou však je ten fakt, že openSUSE má díky Manua Gupty nový výkonný nástroj Sax3, který vyvinul v rámci Google Summer of Code. Musím říci, že je opravdu příjemné vidět v chodu tento skvělý nástroj, který pochází z rukou komunity.

openSUSE 12.1 je také daleko propracovanější v oblasti správy jádra. Poortvliet řekl Brockmeierovi, že ve verzi 12.1 lze přes Zypper využít novou funkci, která prozatím není nastavená ve výchozím nastavení, které zachová staré jádro až do té doby, než se podaří úspěšně nabootovat systém s novým jádrem. Tato novinka řeší problém, kdy systém po aktualizaci jádra není schopen nabootovat třeba z důsledku hardwarového konfliktu. V tu chvíli se vyvolá stávající jádro, které bylo do té doby ve vašem počítači.

Sice tato funkce není ve výchozím nastavení, ale uživatelé tuto funkci mohou aktivovat, takže se staré jádro smaže až po úspěšném nabootování a také lze nastavit, že se dvě starší jádra uchovají na dobu neurčitou.

Když již mluvíme o jádrech, tak by bylo dobré zmínit, že openSUSE 12.1 přichází s Linuxem 3.1, který rovněž obsahuje nové záležitosti. Touto největší novinkou je nový init systém, který je mohutně propagován Fedorou a ten se jmenuje systemd.

Je-li pro vás osm měsíců vývoje příliš dlouhá doba, stojí rozhodně ke zvážení instalace openSUSE Tumbleweed. Tento projekt poskytuje tzv. ''rolling release'', což znamená, že jakmile je nějaký software stabilní a relativně dobře otestován, tak při příští aktualizaci bude tento software do vašeho systému doplněn. Pro příklad může použít třeba KDE, jehož nová verze s největší pravděpodobností vyjde dříve než nové openSUSE. Pokud nechcete na tuto verzi čekat, tak použijte Tumbleweed a užívejte si nové KDE hned, jak bude dostatečně stabilní.

openSUSE již dlouho má svou ''Factory'' verzi, která je založena na balíčkách ve vývoji a které nakonec budou součástí openSUSE, ale Tumbleweed obsahuje pouze stabilní verze balíčků, které nejsou jen stabilní, ale také se předpokládá, že tyto balíčky jsou natolik odzkoušené, že by měly bez větších problémů fungovat se zbytkem systému, což ne vždycky platí u Factory verzi. Tumbleweed tu je již nějaký čas, ale ke zkompletování došlo až u verze openSUSE 12.1.

Sečteno a podtrženo to vypadá, že po delší době vyšlo velice zajímavé openSUSE vydání. Pokud vás výše uvedené řádky dostatečně nalákaly, tak neváhejte a navštivte tuto stránku, kde lze nové openSUSE 12.1 stáhnout.

Autor: VojTEKK

Komentáře

michalq odpověděl -

cituji:
"openSUSE 12.1 je dodáván s Firefox 7 a to z důvodu agresivního plánu vydání Firefoxu." a radeji i z originalu:
"Note that Firefox shipped with openSUSE 12.1 is Firefox 7 rather than the most current release due to Firefox's aggressive release schedule."

Ma to znamenat, ze tvurci openSUSE 12.1 povazuji novejsi verze FF za nepovedene? V kazdem pripade je uz v repozitarich openSUSE verze 8.0, takze fakt nechapu co tim chtel autor recencze rici.

Aidamos odpověděl -

No, jako že se do vydání nestihla osmička zakomponovat, protože vyšla nedávno. Tak asi.

michalq odpověděl -

Stale se mluvi o tom, ze openSUSE Tumbleweed je zajimava vec pro ty, kdoz chteji mit system stale "up to date", ale primo na www tohoto projektu se upozonuje na nebezpeci, nekompatibility proprieternich ovladacu NVIDIA a ATI s novymi kernely poskytovanymi openSUSE Tumbleweed. Takze jak je to?

Pouziva nekdo Tumbleweed a soucasne proprietarni ovladace? Jake s tim mate zkusenosti?

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.